Slow fashion – najważniejsze zasady

dziewczyna leży na liściach

Czym jest slow fashion? Jakich zasad należy przestrzegać, by żyć zgodnie z tą ideą? Poznaj najważniejsze zasady kompletowania garderoby i dbania o ubrania zgodnie z filozofią slow fashion.

1. Znajdź swój styl

Pierwszą zasadą jest znalezienie własnego stylu. Co to oznacza? Musisz poznać siebie i swoje potrzeby, zastanowić się nad tym, co tak naprawdę lubisz nosić i w czym Ci najlepiej. Jeśli źle się czujesz w butach na obcasie, sukienkach, obcisłych ubraniach – nie noś ich. I wręcz przeciwnie. Jeśli nie dla Ciebie sportowa odzież, bo czujesz się w niej mało komfortowo – nie zmuszaj się do tego.

Oczywiście wszystko w ramach możliwości. Do pracy w biurze, czy na przyjęcie okolicznościowe nie pójdziemy w dżinsach. Warto więc znaleźć takie ubrania, które nawet jeśli nie pasują do stylu, to przynajmniej nam się podobają i dobrze się w nich czujemy.

2. Ogranicz ilość posiadanych rzeczy

Celowo napisane zostało rzeczy, a nie ubrań, bowiem chodzi nie tylko o odzież, ale i obuwie, torebki, apaszki, biżuterię i inne akcesoria, których masz w nadmiarze. Oczywiście nie chodzi o to, by opróżnić szafę całkowicie i zostawić w niej jedną parę spodni i T-shirt. Warto zrobić przegląd i pozbyć się na początku tego, co znoszone, tego, czego nie nosiło się przez ostanie lata, rok. Nie mówiąc o tym, co już za małe lub nam się nie podoba, ale szkoda nam wyrzucać. Rzeczy można odsprzedać, oddać potrzebującym, przerobić. Masz mieć to, co lubisz i w czym dobrze się czujesz.

przeczytaj także:  Strój na fitness? Jak ubrać się na siłownię i fitness

3. Jakość ponad ilość

W slow fashion chodzi o świadome wybory, nie o minimalizm dla minimalizmu. Jeśli uwielbiamy sukienki, to możemy ich mieć tyle, ile dni w miesiącu. Rzecz w tym, by były dobrej jakości. Nie ma sensu kupowanie ubrań, które po pierwszym praniu do niczego się nie nadają. Trzeba stawiać na te, które są uszyte z wysokiej jakości materiałów. Nie markowe, a dobre. Warto nauczyć się czytania metek i poznać sposoby rozpoznawania dobrej jakości odzieży.

4. Planuj swoją garderobę

Tak! Dokładnie tak! Nie kupuj czegoś, co po prostu Ci się podoba, ani tym bardziej czegoś, co chwilowo jest modne. Zastanów się, co jest Ci potrzebne, ewentualnie co chcesz mieć. Bierz pod uwagę to, co już masz. Kolejne ubranie lub buty powinno do tego pasować. Jeśli wymieniasz całą garderobę, np. sezonowo, czyli musisz kupić buty, okrycie wierzchnie, torebkę, spodnie, bluzkę – niech dobrze ze sobą wyglądają. Po co Ci nowa rzecz, której nie będziesz mieć do czego założyć.

przeczytaj także:  Jak odnaleźć własny styl? Sposoby na stworzenie własnego stylu od podstaw

5. Rób etyczne zakupy

Przy idei slow fashion nie można zapomnieć o etyce. Chodzi o to, by kupując, myśleć o sposobie, w jaki zostały rzeczy zostały wykonane. Co to oznacza? A no tyle, że wiedząc o warunkach, w jakich produkowana jest odzież na Wschodzie, nie można na to przymykać oka. Oczywiście często wybierając lepszą jakość, stawiamy na ubrania, które były produkowane w inny sposób. To okupujemy wyższą ceną, ale w efekcie i mniejszą ilością wyrzucanych rzeczy. To, co tanie i kiepskie szybko się niszczy, a więc sterty wyrzucanych ubrań rosną.

Niektórzy do etycznego aspektu slow fashion zaliczają również nie kupowanie odzieży i obuwia, do którego wykonania używa się produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie jest to regułą.