Rurki, szwedy, spodnie dzwony… Jakie popularne rodzaje spodni znajdziesz w sklepach?

spodnie

Powszechnie znanym powiedzeniem jest fakt, że moda powraca. Właśnie dlatego wiele osób uznaje zasadę, że jeśli ubranie jest w dobrym stanie, nie warto go wyrzucać. Część garderoby, w której krój jest szczególnie ważny, to spodnie. Rurki, szwedy, dzwony, kuloty — moda na kolejne typy dolnej części odzienia zmienia się z każdym rokiem, a sklepy wciąż proponują inne rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie popularne rodzaje spodni znajdziesz w sklepach i czym się charakteryzują.

Wieczna moda na jeansy

Trudno nie zaakcentować w osobnym punkcie rodzaju spodni, który króluje w sklepach już od dekad. Choć ich wyróżnikiem jest materiał, z którego są wykonane, a nie krój, to stały się na tyle popularne, że w języku polskim przyjęło się słowo nazywające ten typ spodni.

Jeansy to obowiązkowy element garderoby większości osób. Dzięki temu, że ich fasonów i kolorów powstaje tak wiele, jest małe prawdopodobieństwo, że spotka się osobę w tych samych spodniach.

Popularne rodzaje spodni

Odkąd spodnie stały się tak popularne, że używane są na co dzień, zarówno przez płeć męską, jak i żeńską, jest to obowiązkowy produkt w każdym sklepie odzieżowym. Są sprzedawane w wielu krojach, kolorach i szyte z przeróżnych materiałów. Na każdą okazję znajdzie się coś odpowiedniego. W poniższej liście poznasz najpopularniejsze w ostatnich sezonach spodnie oraz przeczytasz, czym wyróżnia się każdy ich typ.

Dzwony

Fason spodni znany chyba przez wszystkich. Spopularyzowany przez hippisów w latach 70. oraz gwiazdy rocka. Wciąż powracają do mody, a aktualnie są jednym z większych trendów sezonu. Charakteryzują się wąskimi, a od linii kolan rozszerzającymi się nogawkami. Aktualnie chętnie noszone z krótkimi i obcisłymi topami.

Spodnie rurki

Przeciwieństwem dzwonów są rurki, których celem było optyczne wydłużenie nóg i wyszczuplenie talii. Są wąskie na całej długości, co mocno podkreśla sylwetkę. Dlatego osoby o zbyt drobnej budowie lub z szerokimi biodrami powinny rozważyć wybór innego rodzaju spodni.

Kuloty

Nazwa pochodzi, nie jak wiele osób twierdzi od francuskiego słowa opisującego bryczesy, czyli spodni noszonych przez dżentelmenów europejskich klas wyższych w XIX wieku, a od rozwidlonej spódnicy, która została wprowadzona w epoce wiktoriańskiej, aby ułatwić jazdę konną kobietom. Określa ubranie, które „wisi jak spódnica, jednak jest spodniami”. Kuloty charakteryzują się długością do połowy łydek oraz szeroką nogawką.

Joggery

Ten rodzaj spodni pojawił się w modzie stosunkowo niedawno, lecz stał się na tyle popularny, zwłaszcza wśród młodzieży, że pewnie zostanie z nami jeszcze na długo. Jest to prawdopodobnie najwygodniejszy fason spodni, pomijając noszone w domu dresy. W pasie oraz w kostkach mają ściągacze, co daje właścicielowi duży komfort ruchu. Nie są to oczywiście spodnie przeznaczone na spotkania biznesowe, ale w codziennych czynnościach sprawdzą się bardzo dobrze.

Spodnie szwedy

Szwedy, często nazywane również palazzo, to jedne z popularniejszych w ostatnim czasie spodni. Wyróżniają się bardzo szerokimi nogawkami i wysokim stanem. Są wygodne i dobrze wyglądają z marynarką typu oversize. Swoją sławę zawdzięczają głównie Coco Chanel i jej stylizacjom.

 1. lip 1.2022 / 2:33 pm / Odpowiedz

  Nie rozumiem mody na szerokie spodnie, ani to ładne, ani wygodne. Zauważałam, że głównie chodzą w nich nastolatki, które ślepo gonią za trendami i nikt więcej.

  • sie 2.2022 / 12:11 pm / Odpowiedz

   @Izka

   Ja chodzę w szerokich, w rurkach czuję się nieswojo, mam wrażenie, że zaraz mi krew przestanie płynąć w nogach, muszę mieć szerokie nogawki i pełen luz.