Jak zwęzić spodnie dzwony?

krawiectwo

Ubrania przez zmiany w modzie często przestają być używane przez właścicieli. Lądują wtedy na dnie naszej szafy lub trafiają prosto do kosza. Jedną z rzeczy, którą wyrzuca się, mimo dobrego stanu, są spodnie. Zazwyczaj wydaje się, że przerobienie ich to zadanie wyłącznie dla krawcowej. Prawda jest zupełnie inna. W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku zwęzić spodnie dzwony oraz jakich narzędzi do tego potrzebujesz.

Narzędzia potrzebne do zwężenia spodni

Jeśli twoje spodnie są zbyt szerokie lub chciałabyś przerobić dzwony na rurki, łatwo to zrobić samemu w domu. Jednak do metamorfozy jakiegokolwiek ubrania potrzebne są pewne przedmioty, które umożliwią całą operację. Większość z nich to rzeczy znajdujące się w większości domów, są to:

 • maszyna do szycia (jeżeli nie masz, to wystarczy igła i nić);
 • kreda, mydło lub inny przedmiot do kreślenia (zmywalny!);
 • pudełko szpilek;
 • miarka krawiecka lub linijka.

Jak zwęzić spodnie dzwony — poradnik krok po kroku

Mimo powszechnego myślenia, że spodnie, zwłaszcza taki fason jak dzwony, to zbyt skomplikowane ubranie do samodzielnej przeróbki, okazuje się, że wystarczy kilka przedmiotów, żeby to zrobić. Trzymając się poniższej instrukcji, można bez problemu zwęzić je we własnym domu i zaoszczędzić sporo pieniędzy na dodatkowe usługi.

Krok 1 – przygotowanie stanowiska

Wiele osób, chcąc jak najszybciej zabrać się do pracy, pomija etap przygotowania stanowiska. To istotna czynność, ponieważ nie mając odpowiedniego miejsca na rozłożenie spodni i ich dokładne zmierzenie, możemy popełnić przy pracy wiele błędów, a wyniki mogą być opłakane.

Właśnie dlatego należy przygotować sobie dużo miejsca na stole, biurku lub nawet podłodze, tak aby zwężane spodnie dzwony mogły się na nich w całości zmieścić.

Krok 2 – zaznaczenie miejsca zwężenia spodni dzwonów

Następnym krokiem jest zaznaczenie ołówkiem, kredą, mydłem lub innym rysikiem miejsca, w którym chcemy zwęzić nasze dzwony. Do dokładnego zarysu należy użyć miarki krawieckiej lub linijki.

Bardzo wygodnym sposobem jest użycie jako szablonu innych spodni, na których chcielibyśmy się wzorować. Wystarczy nałożyć je na przerabiane dzwony i odrysować. Jednak trzeba pamiętać, aby dodać 2-3 cm na szew lub ewentualne poprawki przy cięciu.

Drugą możliwością zaznaczenia krawędzi naszych spodni jest założenie dzwonów na siebie i zarysowania miejsc, w których spodnie miałyby się kończyć. To bardziej skomplikowana metoda, ponieważ jednoczesne ubierania i mierzenie na sobie ubrania, nie zawsze wychodzi idealnie. W tym przypadku również trzeba doliczyć dodatkowe 2-3 cm. Warto pomóc sobie przy tym szpilkami, aby materiał się nie przesuwał.

Krok 3 – przycięcie dzwonów

Następnie tniemy spodnie dzwony w wyznaczonej linii. Należy pamiętać, żeby nasze nożyce były ostre, ponieważ tępymi możemy zniszczyć materiał i doprowadzić do tego, że w przyszłości będzie się pruć w szwach.

Krok 4 – zszycie spodni

Ostatnim etapem jest szycie. Na początek, aby w razie pomyłki można było wprowadzić poprawki, wystarczy ścieg prosty. Jeśli ktoś posiada, najwygodniej to zrobić maszyną, ale jeżeli nie, wystarczy igła i nić.

Po zszyciu należy sprawdzić, czy spodnie nie są za ciasne lub zbyt luźne. Jeżeli wszystko pasuje — trzeba już tylko wykończyć brzegi zygzakiem lub overclockiem, według własnego uznania.

 1. lip 15.2022 / 12:53 pm / Odpowiedz

  Zwężenie spodni jest łatwe tak jak i ich poszerzenie. Pamiętam czasy, gdy się z prostej nogawki robiło dzwony wszywając dodatkowy materiał.

 2. sie 23.2022 / 11:49 am / Odpowiedz

  To nie lepiej od razu kupić rurki? Po co kupować dzwony i je zwężać, szkdoa czasu….

 3. wrz 22.2022 / 11:54 am / Odpowiedz

  Ja się pytam po co? Szerokie spodnie są teraz w modzie 😉