Coraz więcej się mówi o naturalnej pielęgnacji, w tym o stosowaniu domowych kosmetyków. Wbrew pozorom ich samodzielne przygotowanie nie jest trudne. Podpowiadamy, jak robić kosmetyki naturalne: maseczki, toniki, płukanki i wcierki.
- Domowe maseczki na twarz
- Przepisy na toniki domowej roboty
- Domowe wcierki do włosów
- Płukanki do włosów własnej roboty
Domowe maseczki na twarz
Drogeryjne maseczki na twarz są dość drogie. Za jedną saszetkę zapłacić trzeba kilka złotych, a wystarcza na jedno, dwa użycia. W dodatku często w składzie tego typu produktów składniki aktywne są daleko na końcu. Właśnie dlatego lepiej jest postawić na domowe maseczki. Do ich zrobienia nie potrzeba kosztownych składników ani dużych umiejętności. Wystarczy rozejrzeć się po kuchni. Oto przykładowe przepisy na maseczki.
Maseczka z płatków owsianych – idealna dla każdego typu cery. Ma właściwości nawilżające i łagodzące. Sprawdzi się u osób z trądzikiem. Do jej zrobienia wystarczy garstka płatków, łyżka mleka i odrobina ciepłej wody. Proporcje należy dobrać tak, by powstała satysfakcjonująca konsystencja. Po nałożeniu należy odczekać 10 minut, a następnie spłukać letnią wodą.
Maseczka z drożdży – świetna do cery problematycznej. Drożdże spożywcze należy wymieszać z letnim mlekiem lub wodą, tak by powstała gęsta masa. Po nałożeniu na twarz ma wyschnąć, wtedy można ją zmyć letnią wodą.
Maseczka z ogórka zielonego sprawdzi się u osób, którym zależy na oczyszczeniu twarzy, wągrów, rozjaśnieniu przebarwień, zwężeniu porów skóry. Aby ją zrobić wystarczy zetrzeć na tarce połowę zielonego ogórka, dodać białko jaja i 1 łyżeczkę soku z cytryny, a następnie schłodzić w lodówce. Na twarzy trzymać ją należy 15 minut, po czym spłukać.
Przepisy na toniki domowej roboty
Kolejnymi kosmetykami, które możemy samodzielnie przygotować w domu ze składników, które mamy na podorędziu, są toniki do twarzy. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń i przywrócenie skórze właściwego pH. Warto pamiętać, że domowe toniki należy zużyć w tydzień, więc nie ma sensu robić ich w dużej ilości. Prezentujemy 3 przepisy na toniki.
Tonik z octu jabłkowego – opcja idealna dla cery trądzikowej. Wystarczy kupić ekologiczny ocet jabłkowy i zmieszać go z wodą w proporcji 1:3. Nieprzyjemny zapach szybko się ulatnia.
Tonik rumiankowy – do jego wykonania potrzebna jest łyżka świeżych kwiatów rumianku lub torebka suszonych. Zalewa się je 200 ml gorącej wody i zaparza. Można też dodać glicerynę lub ulubiony olejek. W zależności od potrzeb. Taki tonik jest idealny dla posiadaczek cery suchej. Ma działanie kojące i nawilżające.
Tonik z zielonej herbaty – ostatnia z propozycji jest doskonała dla osób, które poszukują kosmetyku łagodzącego i działającego przeciwzapalnie. Do wykonania tego toniku potrzebna jest po prostu zielona herbata. Może być z dwóch torebek lub dwóch łyżeczek herbaty liściastej.
Domowe wcierki do włosów
O odżywkach do włosów słyszał każdy, ale mało kto myśli o tym, że aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, trzeba stosować też wcierki. Najlepsze są te domowej roboty. Tak jak przy kosmetykach do twarzy, tak i tutaj wystarczy skorzystać z tego, co ma się w domu.
Wcierka z kropli żołądkowych – należy zmieszać je z wodą proporcji 2:5, czyli 2 łyżki kropli na 5 łyżek wody. Po dobrym rozmieszaniu polewać miksturą skórę głowy, wcierając ją w skalp. Najlepiej robić to na godzinę przed myciem włosów, by zmyć uciążliwy zapach.
Wcierka z czarnej rzepy – do jej wykonania potrzebny jest sok z czarnej rzepy, który można zrobić samodzielnie lub kupić w aptece. Używa się go tak samo jak wcierkę z kropli żołądkowych.
Wcierka z wody brzozowej – dostępna w wielu sklepach. To idealny kosmetyk dla osób, którym zależy na przyspieszeniu porostu włosów i ich zagęszczeniu.
Płukanki do włosów własnej roboty
Na koniec kolejny kosmetyk, który trudno kupić w sklepie, a jak się już dostanie – to o kiepskim składzie. Płukanki do włosów to doskonały sposób na poprawę ich wyglądu. Z czego można je zrobić?
Płukanka z octu jabłkowego – kolejny przepis z wykorzystaniem tego składnika. Wystarczy 1-2 łyżki octu zmieszać z litrem chłodnej wody. Taką miksturą po myciu polewa się włosy. Uważać tylko trzeba na skórę głowy, gdyż taka płukanka może ją wysuszać. Ocet jabłkowy nada włosom blasku, domknie łuski i przedłuży trwałość farby.
Płukanka z pokrzywy na wypadanie włosów i przetłuszczanie – suszoną pokrzywę lub 2 torebki ekspresowej zaleta się wrzątkiem, parzy i studzi, następnie po myciu polewa się tym naparem włosy.
Płukanka z piwa doda włosom miękkości, objętości. Chmiel wzmocni cebulki włosów i złagodzi podrażnienia skóry głowy. Wystarczy piwo „odgazować”, a następnie zmieszać z wodą w stosunku 1:1. Polewa się włosy po umyciu, zapach ulatnia się wraz z suszeniem.
gru 30.2018 / 3:19 pm /
Analizujemy receptury kosmetyków. Piszemy o rynku kosmetycznym, które trendy wynikają z odkryć naukowych, a które są tylko wytworem marketingu. Podczas warsztatów kosmetycznych uczymy, jak wykonać własny krem, mydło, peeling i inne kosmetyki. Zapraszamy!