Minimalizm w garderobie – czyli jak pozbyć się zbędnych ubrać i zawsze mieć co na siebie włożyć?

Ubrania na wieszaku

Jednym z częstych kobiecych problemów jest posiadanie przepełnionej szafy. W garderobie mamy totalny chaos i nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć, a często przy tym trzymamy ubrania, w których nie byłyśmy od dawna, bo przestały być modne, stały się za małe czy za duże, albo się zniszczyły. Pozbywanie się ciuchów nie jest łatwe, ale potrzebne – dlaczego? W jaki sposób zachować minimalizm w szafie?

Dlaczego warto zadbać o porządek w garderobie?

Powodów dla których warto jest zrobić generalny porządek w szafie i pozbyć się niepotrzebnych ubrań jest dużo. Przede wszystkim o wiele łatwiej odnaleźć się w garderobie, wiemy co mamy i gdzie mamy, ubrania są poukładanie, nie gniotą się i nie niszczą, a to naprawdę istotne. Poza tym, łatwiej będzie nam zachować nasz styl, a jeżeli mamy ubrania zniszczone, stare, niemodne już i takie, które po prostu przestały się nam podobać, to po co je trzymać? Od razu przestrzeń w szafie zrobi się większa, a my przestaniemy się zastanawiać nad tym, co na siebie ubrać, bo automatycznie wychwycimy najlepsze zestawy.

przeczytaj także:  Jak odnaleźć własny styl? Sposoby na stworzenie własnego stylu od podstaw

Gdzie można pozbyć się starych ubrań?

Właściwie mamy kilka opcji do wyboru. Po pierwsze po prostu wyrzucić, co jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zniszczonej odzieży, która już do niczego się nie nadaje, a jej naprawa nie ma sensu. Po drugie można ubrania oddać za darmo, w czym pomagają kontenery PCK, ale nie tylko. Wiele ośrodków pomocy społecznej, jak domy dziecka czy domy samotnej matki, a nawet domy starców potrzebują wsparcia, choć trzeba najpierw sprawdzić, gdzie jakie są zapotrzebowania. Bardzo przydatny jest też internet.

Trzecim rozwiązaniem jest sprzedaż. Jeżeli ubranie jest w dobrym stanie, ale wiemy, że nie będziemy w nim chodzić, można pozbyć się go poprzez ogłoszenie sprzedaży w internecie. Warto do tego wykorzystać serwisy ogłoszeniowe typu olx, allegro czy vinted, ale coraz częściej korzysta się także z grup na facebooku.

Sweter przytulający dżinsy

Jak pozbyć się zbędnych ubrań z szafy?

Zanim zdecydujemy się na konkretnie działanie, należy przejść jeszcze jeden etap – selekcję ubrań w garderobie. Trzeba się do tego porządnie przygotować, ponieważ odpowiednie podejście bardzo nam w tym pomoże. Przede wszystkim musimy ustalić właściwy czas – przeglądanie ubrań to długotrwały proces i zazwyczaj trwa nawet kilka godzin, trzeba to wziąć pod uwagę. Zrobienie tego na szybko i bez przemyślenia może zakończyć się różnie i niekoniecznie dla nas satysfakcjonująco.

przeczytaj także:  Co to jest capsule wardrobe? Wszystko, co warto wiedzieć o odzieżowym minimalizmie

Kolejnym krokiem będzie wyjęcie wszystkich ubrań z szafy, ale bez rzucania ich na środek pokoju na jedną kupę. Dobrze jest podzielić je na kilka grup, np. bluzki z długim rękawem, z krótkim, koszule, spodnie długie, spodnie krótkie, sukienki itp. Następnie trzeba będzie przejrzeć każde ubranie po kolei, najlepiej przymierzając i sprawdzając stan, w jakim się znajduje. To pozwoli nam na kolejny krok – selekcję, czyli podział na te do pozostawienia i na te, których chcemy się pozbyć.

Jak poradzić sobie z selekcją ubrań?

Pozbywanie się ubrań nie jest łatwe, i zazwyczaj po prostu żal nam coś wyrzucać, nawet jeżeli nie chodziliśmy w tym latami. Często też pozostawiamy ubrania do chodzenia po domu, a potem i tak w tym nie chodzimy, a po jakimś czasie ubrań domowych robi nam się więcej niż przeznaczonych na wyjście do ludzi. Najlepiej każdy ciuch przymierzyć i zadać sobie przy tym kilka podstawowych pytań:

  • Jak się w tym ubraniu czuję?
  • Czy wygląd i materiał mi się podobają?
  • Jak wyglądam w tym ubraniu? Czy coś nie odstanie? Nie pogrubia mnie? Jak leży?
  • Jeżeli jest uszkodzone, albo coś nam się w nim nie podoba to czy da się przerobić?
  • Czy obecnie kupiłabym coś podobnego? Dlaczego w ogóle to kupiłam?
  • Czy wyszłabym w tym ubraniu z domu?
przeczytaj także:  Sportowa bluza damska dla 20-, 30-, 40- i 50-latki - jak dobrać bluzę do wieku?

Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania szczerze i bez wykrętów, z jasnym wyznaczeniem kategorii – potrzebne/niepotrzebne, wówczas łatwiej będzie nam się pozbyć tego, co nam zalega. Czasem zdarza się też, nie bardzo wiemy, co z danym ubraniem zrobić – wówczas dobrze jest zastosować ramę czasową. Jeżeli przez okres kilku miesięcy do roku po nią nie sięgniemy, oznacza to, że jest nam niepotrzebna i możemy się jej bez żalu pozbyć.

Przy robieniu porządku w garderobie i pozbywaniu się ubrań najważniejsza jest wytrwałość oraz pewne podejście. Jeżeli w trakcie odpuścimy, to niestety na nic będą nasze starania. Warto patrzeć na to w ten sposób: pozbędziemy się starych ubrań, by zrobić miejsce na nowe, które kupimy w przyszłości.

  1. maj 18.2022 / 10:08 am / Odpowiedz

    Dziękuję za ten poradnik. Uświadomił mi, że muszę się wziąć za swoją szafę. Pora pożegnać się z większością niepotrzebnych szmat.