Minimalizm w garderobie – czyli jak pozbyć się zbędnych ubrać i zawsze mieć co na siebie włożyć?

Ubrania na wieszaku

Jednym z częstych kobiecych problemów jest posiadanie przepełnionej szafy. W garderobie mamy totalny chaos i nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć, a często przy tym trzymamy ubrania, w których nie byłyśmy od dawna, bo przestały być modne, stały się za małe czy za duże, albo się zniszczyły. Pozbywanie się ciuchów nie jest łatwe, ale potrzebne – dlaczego? W jaki sposób zachować minimalizm w szafie?

Dlaczego warto zadbać o porządek w garderobie?

Powodów dla których warto jest zrobić generalny porządek w szafie i pozbyć się niepotrzebnych ubrań jest dużo. Przede wszystkim o wiele łatwiej odnaleźć się w garderobie, wiemy co mamy i gdzie mamy, ubrania są poukładanie, nie gniotą się i nie niszczą, a to naprawdę istotne. Poza tym, łatwiej będzie nam zachować nasz styl, a jeżeli mamy ubrania zniszczone, stare, niemodne już i takie, które po prostu przestały się nam podobać, to po co je trzymać? Od razu przestrzeń w szafie zrobi się większa, a my przestaniemy się zastanawiać nad tym, co na siebie ubrać, bo automatycznie wychwycimy najlepsze zestawy.

przeczytaj także:  Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę?

Gdzie można pozbyć się starych ubrań?

Właściwie mamy kilka opcji do wyboru. Po pierwsze po prostu wyrzucić, co jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zniszczonej odzieży, która już do niczego się nie nadaje, a jej naprawa nie ma sensu. Po drugie można ubrania oddać za darmo, w czym pomagają kontenery PCK, ale nie tylko. Wiele ośrodków pomocy społecznej, jak domy dziecka czy domy samotnej matki, a nawet domy starców potrzebują wsparcia, choć trzeba najpierw sprawdzić, gdzie jakie są zapotrzebowania. Bardzo przydatny jest też internet.

Trzecim rozwiązaniem jest sprzedaż. Jeżeli ubranie jest w dobrym stanie, ale wiemy, że nie będziemy w nim chodzić, można pozbyć się go poprzez ogłoszenie sprzedaży w internecie. Warto do tego wykorzystać serwisy ogłoszeniowe typu olx, allegro czy vinted, ale coraz częściej korzysta się także z grup na facebooku.

Sweter przytulający dżinsy

Jak pozbyć się zbędnych ubrań z szafy?

Zanim zdecydujemy się na konkretnie działanie, należy przejść jeszcze jeden etap – selekcję ubrań w garderobie. Trzeba się do tego porządnie przygotować, ponieważ odpowiednie podejście bardzo nam w tym pomoże. Przede wszystkim musimy ustalić właściwy czas – przeglądanie ubrań to długotrwały proces i zazwyczaj trwa nawet kilka godzin, trzeba to wziąć pod uwagę. Zrobienie tego na szybko i bez przemyślenia może zakończyć się różnie i niekoniecznie dla nas satysfakcjonująco.

przeczytaj także:  Jak modnie ubrać się do rozmowy online, czy modny ubiór ma znaczenie podczas telekonferencji?

Kolejnym krokiem będzie wyjęcie wszystkich ubrań z szafy, ale bez rzucania ich na środek pokoju na jedną kupę. Dobrze jest podzielić je na kilka grup, np. bluzki z długim rękawem, z krótkim, koszule, spodnie długie, spodnie krótkie, sukienki itp. Następnie trzeba będzie przejrzeć każde ubranie po kolei, najlepiej przymierzając i sprawdzając stan, w jakim się znajduje. To pozwoli nam na kolejny krok – selekcję, czyli podział na te do pozostawienia i na te, których chcemy się pozbyć.

Jak poradzić sobie z selekcją ubrań?

Pozbywanie się ubrań nie jest łatwe, i zazwyczaj po prostu żal nam coś wyrzucać, nawet jeżeli nie chodziliśmy w tym latami. Często też pozostawiamy ubrania do chodzenia po domu, a potem i tak w tym nie chodzimy, a po jakimś czasie ubrań domowych robi nam się więcej niż przeznaczonych na wyjście do ludzi. Najlepiej każdy ciuch przymierzyć i zadać sobie przy tym kilka podstawowych pytań:

  • Jak się w tym ubraniu czuję?
  • Czy wygląd i materiał mi się podobają?
  • Jak wyglądam w tym ubraniu? Czy coś nie odstanie? Nie pogrubia mnie? Jak leży?
  • Jeżeli jest uszkodzone, albo coś nam się w nim nie podoba to czy da się przerobić?
  • Czy obecnie kupiłabym coś podobnego? Dlaczego w ogóle to kupiłam?
  • Czy wyszłabym w tym ubraniu z domu?
przeczytaj także:  Jak czytać metki na ubraniach?

Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania szczerze i bez wykrętów, z jasnym wyznaczeniem kategorii – potrzebne/niepotrzebne, wówczas łatwiej będzie nam się pozbyć tego, co nam zalega. Czasem zdarza się też, nie bardzo wiemy, co z danym ubraniem zrobić – wówczas dobrze jest zastosować ramę czasową. Jeżeli przez okres kilku miesięcy do roku po nią nie sięgniemy, oznacza to, że jest nam niepotrzebna i możemy się jej bez żalu pozbyć.

Przy robieniu porządku w garderobie i pozbywaniu się ubrań najważniejsza jest wytrwałość oraz pewne podejście. Jeżeli w trakcie odpuścimy, to niestety na nic będą nasze starania. Warto patrzeć na to w ten sposób: pozbędziemy się starych ubrań, by zrobić miejsce na nowe, które kupimy w przyszłości.

  1. maj 18.2022 / 10:08 am / Odpowiedz

    Dziękuję za ten poradnik. Uświadomił mi, że muszę się wziąć za swoją szafę. Pora pożegnać się z większością niepotrzebnych szmat.