Jaką mam sylwetkę? Jak określić swój typ figury?

sylwetka w cieniu

Aby właściwie dobrać do siebie ubrania, warto wiedzieć, do jakiego typu można podporządkować swoją sylwetkę. Nie jest ważny wzrost, waga. Liczą się proporcje. Podpowiadamy, jak je sprawdzić.

Jak określić swój typ figury?

Nie myśl o tym, co mówią wkoło, nie wierz w swoje wyobrażenie o samej sobie, nie stawaj nawet przed lustrem. Po prostu weź do ręki centymetr krawiecki i zmierz swoje ciało. Jak? Najlepiej skupić się na szerokościach najważniejszych elementów. Nie obwodach, a długościach. Co mierzymy? Przede wszystkim interesuje nas szerokość:

  • ramion w najszerszym miejscu,
  • klatki piersiowej – na wysokości biustu, ale bez zaciskania,
  • talii w najwęższej części nad pępkiem,
  • bioder – centymetr umieszcza się nad kością biodrową i przesuwa wzdłuż najszerszego miejsca na pupie.

Oprócz tego należy zmierzyć obwód talii. Następnie przejść do obliczeń. Przyda się kartka, długopis i kalkulator. Jeżeli:

  • szerokość ramion – szerokość bioder > 5 = typ Y,
  • szerokość ramion – szerokość bioder < 5 = typ A,
  • szerokość ramion = szerokość bioder – typ O, X lub I w zależności od proporcji.

W trzecim wypadku należy wziąć pod uwagę obwód talii. Jeśli jest większy niż 80 cm, to trzeba wielkość podzielić przez szerokość talii. Jeśli wynik jest większy niż 2,5, to oznacza, że jest się typem O. W przypadku wyniku mniejszego niż 2,5 trzeba policzyć proporcje.

  • szerokość bioder – szerokość talii > 5cm = typ X,
  • szerokość bioder – szerokość talii < 5cm = typ I.
przeczytaj także:  Jak ukryć niedoskonałości sylwetki?

Rodzaje sylwetek

Po zmierzeniu można sprawdzić charakterystykę danej sylwetki. Nazwy mogą mieć różne, jednak cechy – te same.

Sylwetka w kształcie litery „Y”, czyli odwróconego trójkąta charakteryzuje się szerszymi ramionami niż biodrami. Biust najczęściej jest pełny, pupa płaska, a nogi – szczupłe. Zdarza się większy brzuch.

Sylwetka w kształcie litery „A”, czyli trójkąta, zwana też „gruszką” jest wtedy, gdy ramiona są wąskie, biust mały, biodra, pupa i uda – pełne. Ciężar całej sylwetki w przeciwieństwie do „I”, leży więc na dole.

Sylwetka w kształcie litery „O” jest dość okrągła. Ma szeroką talię, duży brzuch – nawet większy od piersi, zaś szczupłe pośladki i nogi.

Sylwetka w kształcie litery „I” występuje najczęściej u wysokich kobiet. Są szczupłe, mają małe piersi, pupę i brak widocznego wcięcia w talii.

Sylwetka w kształcie litery „X”, czyli klasyczna klepsydra. Idealnie proporcjonalna. Taką ma kobieta o pełnych ramionach, biuście, biodrach. Ma piękne wcięcie w talii, kształtne nogi.

Typ sylwetki, a ubiór

Kobiety o sylwetce w kształcie litery „Y” muszą starać się zrównoważyć szeroką górę z wąskim dołem. Trzeba więc stawiać na spódnice i sukienki rozkloszowane, a także z baskinką. Spodnie chinosy również się sprawdzą. Buty powinny „rzucać się w oczy”. Najlepiej, gdy nie są to cienkie szpilki, ale słupki, platformy, kozaki. Wskazana jest delikatna biżuteria, która nie kieruje uwagi w stronę ramion. Unikać należy ozdób na ramionach: pagonów, bufek, ćwieków, a także na linii biustu. Lepiej nie nosić odzieży z dekoltem w łódkę.

przeczytaj także:  Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę?

Panie o sylwetce w kształcie litery „A” powinny podkreślić krągłości, ale też zwracać wzrok na górę sylwetki. Należy proporcje zrównoważyć. Najlepiej nosić spódnice proste lub w kształcie litery „A”. Bluzki powinny mieć bufki na rękawach, pagony, a także ozdobne falbany i inne na wysokości biustu. Wzorzyste i jasne doły, a także ze zdobieniami na wysokości pupy i bioder będą je poszerzać. To samo tyczy się spodni rurek. Unikać trzeba spódniczek mini.

Kobiety o figurze w kształcie litery „O” muszą dążyć do stworzenia iluzji wcięcia w talii i eksponować piękny dekolt. Najlepiej sprawdzą się więc bluzki i sukienki odcinane pod biustem – maskują brzuch. Marynarki, długie swetry i płaszcze warto nosić rozpięte – pionowe linie wysmuklają. Idealne są taliowane żakiety i sukienki. Spodnie z wysokim staniem nie są najlepszym rozwiązaniem. Buty powinny być na słupku, a dodatki – duże.

Panie o chłopięcym typie sylwetki „I” powinny przede wszystkim dążyć do zaznaczenia talii. Pomogą im w tym spódnice ołówkowe, bombki, trapezowe. Zarówno mini, jak i maxi. Długie proste sukienki nie są najlepszym wyborem. Świetnie sprawdzają się małe, okrągłe dekolty, tkaniny w duże wzory, kolorowe rajstopy. Idealne są długie naszyjniki, duże bransoletki i rozszerzane rękawy.

przeczytaj także:  Sukienki ołówkowe - jak nosić?

Kobiety – klepsydry najlepiej prezentują się w sukienkach i spódnicach, gorzej w stroju codziennym, sportowym. Powinny unikać golfów i zdobień na wysokości biustu, a także cienkich ramiączek. Bluzki powinny mieć dekolt w kształcie litery „V”. Lepiej nie nosić butów na szpilce, a także spodni – biodrówek.