Jak ubrać się do kościoła? Strój na kościelne uroczystości: ślub, komunia, chrzciny, bierzmowanie

dziewczyna się modli

Ubiór do kościoła nie jest obojętny. Wszystko z uwagi na miejsce święte, szacunek do religii i obrzędu. Warto więc wiedzieć, jak należy się ubrać. Wyjaśniamy, czego się wystrzegać i podpowiadamy, w co ubrać na kościelne uroczystości.

Jak ubrać się do kościoła?

Dawniej na mszę świętą zakładano to, co najbardziej odświętne w szafie. Właśnie dlatego w kościele widywano głównie mężczyzn w garniturach, a kobiety w sukniach i w garsonkach. Dzisiaj rozumiane jest to nieco opacznie. Wiele osób ubiera to, co według nich najlepsze w ich garderobie. Niestety często rozmija się to z elegancją i schludnością.

Warto wiedzieć, że strój do kościoła nie powinien być zbyt skąpy, prześwitujący, ani zbyt codzienny. Należy ubrać się tak, jak poszłoby się do teatru, na rozmowę o pracę, ważny jubileusz.

Strój do kościoła dla kobiet

Sukienki i spódnice kobiet powinny sięgać do kolan, a najlepiej za nie. Tak, by po tym jak się usiądzie, nie odsłaniały zbyt wiele ciała, nie przyciągały spojrzeń mężczyzn.

przeczytaj także:  Styl ubierania się w domu, wygodnie czy ładnie, gdy nie możemy wychodzić podczas epidemii?

Jeżeli panie chcą założyć spodnie, to dobrze, by był to model wizytowy. Zdecydowanie odradza się spodnie z niskim stanem. Znad nich może wystawać bielizna, gdy się klęknie. Dżinsy, zwłaszcza z dziurami, nie są wskazane. Lepiej nie stawiać na zbyt wzorzyste spodnie.

Bluzki wizytowe i sukienki nie powinny być na ramiączkach, ani tym bardziej – bez nich, czy asymetryczne, gdyż nie dość, że odsłaniają zbyt wiele ciała, to jeszcze bardzo często widać przez nie ramiączka od biustonosza. Oczywiście można założyć tego typu ubrania, ale pod spód żakietu, sweterka. Uważać należy na dekolt. Kościół nie jest miejscem na pokazywanie piersi.

Zdecydowanie odradza się zakładanie prześwitujących ubrań oraz zbyt obcisłych, które eksponują atuty ciała.

Panie, które idą do kościoła w sukienkach lub spódnicach powinny mieć na nogach rajstopy. Niezależnie od pory roku, najlepiej widziane jest pełne obuwie. Można założyć sandały, ale dobrze, by były eleganckie, a nie idealne do stroju na plażę.

Jak do kościoła ma się ubrać mężczyzna?

Oczywiście panowie też powinni się trzymać kilku zasad. Do kościoła powinni ubrać się elegancko. Czy zawsze oznacza to garnitur i koszulę? Niekoniecznie. Można postawić na spodnie, ale nie dżinsowe, tym bardziej z niskim stanem lub przetarciami czy dziurami, ale materiałowe, najlepiej zaprasowane w kant.

przeczytaj także:  Jak czytać metki na ubraniach?

Koszula jest mile widziana. Może być niekoniecznie biała, czy błękitna. Latem dopuszczalna jest z krótkim rękawem. Zdecydowanie warto unikach T-shirtów, chociaż gładkie bez nadruków są już lepszym wyjściem, gdy nie chce się założyć koszuli.

Ważne jest, by dopasować do okazji też obuwie. Zdecydowanie kościół nie jest miejscem, do którego można iść w sportowym obuwiu, sandałach czy klapkach. Nie mówiąc o brudnych butach.

Strój na kościelne uroczystości

A jak się ubrać na kościelne uroczystości? Komunię? Chrzest? Bierzmowanie? Ślub? Tak jak na mszę! Warto pamiętać o podstawowych zasadach i wybrać oczywiście jak najbardziej odświętną kreację, jaką się ma. Kupując nową, warto wziąć pod uwagę najważniejsze wytyczne.