Jak czytać metki na ubraniach?

ubrania na wieszaku

Aby prawidłowo zadbać o odzież trzeba wiedzieć, jak z nią postępować. Informacji o tym należy szukać na ubraniach. Tam producenci powinni zawrzeć wszystko, co musimy wiedzieć. Sprawdź, jak czytać metki na ubraniach.

Metka, a informacje o sposobie prania

Przede wszystkim metki na ubraniach informują nas o tym, jak należy o nie dbać. Najważniejsze dla nas powinno być zasady odnośnie prania, gdyż to nim można wyrządzić odzieży największą krzywdę. Czasami nawet jedno pranie może sprawić, że nowa rzecz już nie nadaje się ponownie do ubrania.

Na metce może znajdować się kilka symboli, które oznaczają sposób, w jaki należy prać konkretną rzecz. Interesuje w tym zakresie sposób ukazania miski z wodą.

Jeżeli jest przekreślona, oznacza to, że produkt nie nadaje się do prania. Można go jedynie czyścić w razie wystąpienia zabrudzeń.

Miska z pojedynczą linią pod spodem oznacza, że piorąc należy zachować ostrożność, a więc wybrać na pralce program do tkanin delikatnych, który ma niską temperaturę, krótki czas trwania i wolne obroty podczas wirowania.

przeczytaj także:  Jak się nie ubierać? Błędy modowe, które najczęściej popełniamy

Dwie kreski pod symbolem miski oznaczają bardzo delikatną rzecz. Zdarza się, że tak oznaczane są ubrania wykonane z tkanin syntetycznych.

Miska z symbolem dłoni oznacza pranie ręczne.

Symbol miski może być tez wypełniony liczbą – odpowiada temperaturze prania lub kropkami – im więcej, tym wyższa temperatura jest dopuszczalna.

Jak suszyć pranie? Informacje na metkach ubrań

Oczywiście samo pranie to nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, jak odzież można wysuszyć. Symbole na metkach zdradzają również i to. W przypadku osób, które posiadają suszarkę bębnową istotne będzie to, co mogą w niej wysuszyć. Taka odzież oznaczona będzie symbolem z wpisanym w kwadrat kołem.

Jeśli jest przekreślone – oznacza to, że ubrania nie można suszyć w suszarce. Jedna kropka oznacza niską, a dwie – normalną temperaturę.

W przypadku braku suszarki bębnowej, a także jeśli posiada się ubrania delikatne, wówczas należy suszyć odzież w inny sposób. Kwadrat oznacza sposób. Z przekreślonym wierzchołkiem – tylko w cieniu. Pojedyncze i podwójne linie poziome oznaczają suszenie w pozycji rozłożonej, a pionowe – w wiszącej.

Symbole dotyczące prasowania odzieży

Na metce znaleźć można również symbole wskazujące na to, czy ubranie można prasować, a jeśli tak – to w jakiej temperaturze. Tutaj obrazek prezentuje żelazko. Przekreślone – nie prasować. Żelazko z jedną kropką – 110°C, z dwoma – 150°C, z trzema – 200°C. Najniższa temperatura wskazana jest do wiskozy, nylonu. 150°C dotyczy poliestru, akrylu, wełny. Najwyższa temperatura – bawełna i len.

przeczytaj także:  Stylowy prezent dla kobiety to nie tylko stylowe ubrania, co jeszcze?

Jakich środków chemicznych można używać do ubrań?

Na metce umieszczone są też symbole wskazujące na to, czy można czyścić ubrania chemicznie i je wybielać. Środki chemiczne oznaczone są kółkami, a wybielacz – trójkątem. Pierwsze najczęściej nas nie dotyczą. To informacje dla pralni. Drugie – są ważne. Przekreślony trójkąt oznacza, że tkanina źle znosi wybielanie i chlorowanie.