Jak dbać o włosy? 7 zasad, które pomogą mieć zdrowe i piękne włosy

kobieta suszy włosy

p>Piękne, gęste, zdrowe i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Jak o nie dbać, by odwdzięczyły nam się nieskazitelnym wyglądem? Jakie zasady wprowadzić do pielęgnacji włosów? Podpowiadamy, jak na co dzień zatroszczyć się o włosy.

1. Kosmetyki o dobrym składzie

Przede wszystkim należy zacząć od tego, by wybierać kosmetyki do włosów o dobrym składzie. Powinny być delikatne, nie zawierać SLS i SLES, a także PEG-ów i silikonów. Najlepiej, by szampony miały działanie oczyszczające, ale nie wysuszające. Świetnie sprawdzają się ziołowe i dla dzieci. Odżywki muszą mieć bogaty skład, niekoniecznie długi i wysoką cenę, czy logo znanej marki. Mają spełniać swoją rolę.

2. Właściwe mycie włosów

Kolejną zasadą jest mycie włosów w letniej wodzie. Zbyt gorąca może powodować zwiększoną pracę gruczołów łojowych, czyli w efekcie – szybsze przetłuszczanie się. Płukanie włosów warto skończyć nawet szybkim strumieniem zimnej wody. Pozwoli to domknąć łuski włosa.

Należy pamiętać, by nie przesadzać z ilością kosmetyku. Szampon należy najpierw spienić w dłoniach, potem nanieść na skalp. Nie wolno zbyt mocno szarpać włosów. Wystarczą delikatne ruchu kuliste. Zbyt intensywne szorowanie skóry głowy może pobudzić gruczoły łojowe, w efekcie czego włosy się będą jeszcze szybciej przetłuszczać.

3. Jak suszyć włosy?

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że najlepiej dla włosów jest, gdy mogą wyschnąć same. Niestety nie każdy ma na to czas. Suszenie suszarką powinno być ostatecznością. Zanim się jej użyje, warto pokryć włosy kosmetykiem, który zapewni ochronę termiczną. Kolejną kwestią jest sama suszarka – dobrze, by miała zimne a nie ciepłe powietrze.

4. Spanie ze spiętymi włosami

Rozpuszczone włosy na noc są bardziej podatne na niszczenie. Są przygniatane, pocierane o pościel. Przez to mogą się tapirować, łamać, plątać i odkształcać. Zdecydowanie lepiej jest delikatnie spiąć włosy na noc. Można zrobić kucyk miękką frotką. Długie włosy warto zapleść w luźny warkocz. Nie powinno się kłaść spać z mokrymi włosami, ponieważ wtedy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.

5. Stosowanie wcierek

O odżywkach wie każdy, ale wcierki są dla wielu zagadką. Co to takiego i po co to stosować? To odżywki, tyle że nie do włosów, a do skóry głowy. Wciera się je w skalp, by odżywić cebulki. Dzięki temu po jakimś czasie można cieszyć się nowymi włoskami, tzw. baby hair i znacznym zagęszczeniem włosów. Wcierki najlepiej nakładać codziennie lub przy każdym myciu włosów. Część z nich stosuje się przed, a część – po myciu lub na suche włosy.

6. Olejowanie włosów

Kolejnym sposobem na to, by właściwie zadbać o włosy, a w efekcie – sprawić, by były lśniące, zdrowe i pięknie – jest ich olejowanie. To nic innego, jak nakładanie na nie oleju. Jakiego? To już zależy od potrzeb. Można zacząć od olejów jadalnych: słonecznikowego, oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron, kokosowego. Z czasem można eksperymentować i z innymi. Olej można nakładać na włosy suche i mokre. Metod jest wiele. Grunt, to w ogóle zacząć.

7. Unikanie stylizacji na gorąco

Bardzo ważne, gdy marzy się o zdrowych i pięknych włosach, jest zrezygnowanie ze stylizacji na gorąco, czyli kręcenia lub prostowania włosów przy pomocy urządzeń. One niszczą je przez wysoką temperaturę. Loki można robić bez ich użycia, a zamiast prostowania – warto pomyśleć o laminowaniu włosów żelatyną lub ewentualnie zabiegu keratynowym.