Jak ubrać się do teatru?

kobieta patrzy w lustro

Do teatru nie chodzi się dziś zbyt często. W związku z tym wiele osób może mieć wątpliwości odnośnie tego, co na siebie założyć. Podpowiadamy, jak ubrać się do teatru, by prezentować się dobrze i świetnie się czuć.

Dress code a wizyta w teatrze

Wielu osobom, zwłaszcza tym, które pierwsze wizyty w teatrze zaczęły w szkole, mówiono, że do teatru należy ubrać się „na galowo”. Stąd bardzo często klasyczny zestaw: biała góra i ciemny dół. Dzisiaj dla wielu to obowiązujące, wyjście do teatru jest bowiem wydarzeniem formalnym, a więc strój powinien być wizytowy. Czy aby na pewno?

Warto wziąć pod uwagę nie tylko wydarzenie i porę, ale również miejsce. Teatr teatrowi nierówny. Jeśli wybieramy się do eleganckiego miejsca, to jak najbardziej należy ubrać się formalni. Jeśli do eksperymentalnego teatru, który mieści się np. w suterenie jakiegoś budynku, na tyłach pubu – tutaj ma się zdecydowanie większą dowolność. Garnitur i sukienka wieczorowa mogą wydać się wręcz śmieszne.

przeczytaj także:  Jak się ubrać do pracy, na randkę, na spotkanie biznesowe?

Jakiego koloru ubrania założyć do teatru?

Spektakle teatralne najczęściej odbywają się wieczorem, więc powinno się założyć odzież w stonowanych kolorach. Świetnie sprawdzi się czerń, granat, grafit skomponowane z bielą i szarością. Lepiej unikać pstrokatych wzorów i neonowych kolorów. Nie dość, że nie kojarzą się z elegancją, to jeszcze mogą przeszkadzać widzom siedzącym z tyłu.

Strój do teatru dla kobiety

Panie, które wybierają się na premierę do dużego, regionalnego teatru, powinny postawić na strój wizytowy. Zwłaszcza, jeśli w zaproszeniu wyraźnie napisano, że preferowane są tego typu ubrania. Idealna więc będzie suknia wieczorowa.

W przypadku zwykłego spektaklu lepiej nie iść ubranym tak, jak na co dzień. Warto uszanować powagę miejsca i sztukę i postawić na wizytowe ubranie. Idealnie nadają się na taką okazję sukienki. Warto postawić na małą czarną. Właściwie dobrane dodatki z pewnością na indywidualizm.

Oczywiście można do teatru nie zakładać sukienki. Ciemne spodnie również się sprawdzą. Zwłaszcza zestawione z bluzką wizytową i żakietem. Można postawić na gotowe garsonki, a można samodzielnie skomponować zestaw.

Doskonale do teatru sprawdzi się tez elegancka spódnica połączona z koszulą lub elegancką bluzką. Na górę ubrać można żakiet, blezer lub w wersji mniej eleganckiej – kardigan.

przeczytaj także:  Minimalizm w garderobie – czyli jak pozbyć się zbędnych ubrać i zawsze mieć co na siebie włożyć?

Alternatywą dla sukienki i spodni może być kombinezon. Od kilku sezonów wciąż w modzie. Dostępnych jest wiele modeli, w tym bardzo wizytowe.

Strój do teatru dla mężczyzny

A co powinni zakładać do teatru panowie? Na ważne premiery smoking. Tylko kto go w ogóle ma? Zdecydowanie lepiej postawić na garnitur. Nie musi być czarny, może być i granatowy. Na mniej ważne spektakle z powodzeniem można założyć spodnie materiałowe w kant i gładką koszulę, a na przedstawienia w niewielkich teatrach studyjnych – ciemne spodnie, koszule casualowe, swetry.

Jak widać – trudno jednoznacznie powiedzieć, w czym można iść do teatru. Znacznie ma przede wszystkim jego rodzaj i to, na jaki spektakl się postawiło. Dzisiaj nie ma już rygorystycznych zasad, na wejściu nie ma door selection. Dobrze jednak wiedzieć, że warto podkreślić strojem rangę wydarzenia.