kobieta patrzy w lustro

Jak ubrać się do teatru?

Do teatru nie chodzi się dziś zbyt często. W związku z tym wiele osób może mieć wątpliwości odnośnie tego, co na siebie założyć. Podpowiadamy, jak ubrać się do teatru, by prezentować się dobrze i świetnie się czuć.

Dress code a wizyta w teatrze

Wielu osobom, zwłaszcza tym, które pierwsze wizyty w teatrze zaczęły w szkole, mówiono, że do teatru należy ubrać się „na galowo”. Stąd bardzo często klasyczny zestaw: biała góra i ciemny dół. Dzisiaj dla wielu to obowiązujące, wyjście do teatru jest bowiem wydarzeniem formalnym, a więc strój powinien być wizytowy. Czy aby na pewno?

Warto wziąć pod uwagę nie tylko wydarzenie i porę, ale również miejsce. Teatr teatrowi nierówny. Jeśli wybieramy się do eleganckiego miejsca, to jak najbardziej należy ubrać się formalni. Jeśli do eksperymentalnego teatru, który mieści się np. w suterenie jakiegoś budynku, na tyłach pubu – tutaj ma się zdecydowanie większą dowolność. Garnitur i sukienka wieczorowa mogą wydać się wręcz śmieszne.

przeczytaj także:  Casual style - co to znaczy? Jak ubrać się w stylu casual?

Jakiego koloru ubrania założyć do teatru?

Spektakle teatralne najczęściej odbywają się wieczorem, więc powinno się założyć odzież w stonowanych kolorach. Świetnie sprawdzi się czerń, granat, grafit skomponowane z bielą i szarością. Lepiej unikać pstrokatych wzorów i neonowych kolorów. Nie dość, że nie kojarzą się z elegancją, to jeszcze mogą przeszkadzać widzom siedzącym z tyłu.

Strój do teatru dla kobiety

Panie, które wybierają się na premierę do dużego, regionalnego teatru, powinny postawić na strój wizytowy. Zwłaszcza, jeśli w zaproszeniu wyraźnie napisano, że preferowane są tego typu ubrania. Idealna więc będzie suknia wieczorowa.

W przypadku zwykłego spektaklu lepiej nie iść ubranym tak, jak na co dzień. Warto uszanować powagę miejsca i sztukę i postawić na wizytowe ubranie. Idealnie nadają się na taką okazję sukienki. Warto postawić na małą czarną. Właściwie dobrane dodatki z pewnością na indywidualizm.

Oczywiście można do teatru nie zakładać sukienki. Ciemne spodnie również się sprawdzą. Zwłaszcza zestawione z bluzką wizytową i żakietem. Można postawić na gotowe garsonki, a można samodzielnie skomponować zestaw.

Doskonale do teatru sprawdzi się tez elegancka spódnica połączona z koszulą lub elegancką bluzką. Na górę ubrać można żakiet, blezer lub w wersji mniej eleganckiej – kardigan.

przeczytaj także:  Co zakładać do legginsów? Jak nosić legginsy? Z czym nie łączyć legginsów?

Alternatywą dla sukienki i spodni może być kombinezon. Od kilku sezonów wciąż w modzie. Dostępnych jest wiele modeli, w tym bardzo wizytowe.

Strój do teatru dla mężczyzny

A co powinni zakładać do teatru panowie? Na ważne premiery smoking. Tylko kto go w ogóle ma? Zdecydowanie lepiej postawić na garnitur. Nie musi być czarny, może być i granatowy. Na mniej ważne spektakle z powodzeniem można założyć spodnie materiałowe w kant i gładką koszulę, a na przedstawienia w niewielkich teatrach studyjnych – ciemne spodnie, koszule casualowe, swetry.

Jak widać – trudno jednoznacznie powiedzieć, w czym można iść do teatru. Znacznie ma przede wszystkim jego rodzaj i to, na jaki spektakl się postawiło. Dzisiaj nie ma już rygorystycznych zasad, na wejściu nie ma door selection. Dobrze jednak wiedzieć, że warto podkreślić strojem rangę wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *