Co to jest capsule wardrobe? Wszystko, co warto wiedzieć o odzieżowym minimalizmie

Kobieca garderoba

W twojej szafie nie ma już miejsca na nowe ciuchy, ale jednocześnie, nie wiesz, w co się ubrać? A może codziennie wymyślanie pasujących stylizacji zabiera ci bardzo dużo czasu i jest przyczyną nieustannej frustracji? Mamy na to rozwiązanie – capsule wardrobe.

Co to jest capsule wardrobe?

Capsule wardrobe, czyli inaczej, szafa kapsułowa, to określone zasady dobierania ubrań. Brzmi tajemniczo, ale już wyjaśniamy, o co chodzi. Polega to na tym, że tworzysz bazę ciuchów, z której potem nieustannie korzystasz. W myśl idei capsule wardrobe ubrania powinny być bazowe, pasujące do siebie, co pozwoli na ich dowolne mieszanie. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że masz kilka par bluzek, koszulek, dwie pary spodni i spódnic, jeden żakiet. Każdy z tych pojedynczych elementów musi być na tyle uniwersalny i pasujący do twojego stylu, aby można go było połączyć z każdym innym elementem. Czyli – sięgasz do szafy, wybierasz na chybił trafił, a i tak wszystko się ze sobą komponuje. Tylko, niestety, jest kilka „ale”.

przeczytaj także:  Co założyć na randkę online? Randka przed kamerką a strój

Jak stworzyć szafkę kapsułową?

To, o czym pisaliśmy wcześniej, brzmi tak idealnie, że aż wydaję się, że jest niemożliwe. Dobra wiadomość jest taka, że owszem, da się. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsza, szafa kapsułowa jest dla ciebie, a nie ty dla niej. Nie chodzi o to, że masz teraz nosić same eleganckie lub casualowe ubrania. Lubisz styl rockowy? A może preferujesz bardziej kobiece, boho stylizacje? Wybieraj takie ciuchy, które będą do nich nawiązywać, lecz z których jednocześnie stworzysz zestaw na każdą okazję (nawet tę bardziej formalną).

Efekt powinien być taki, że w twojej szafie znajduje się wyłącznie określony zestaw elementów, w których cały czas chodzisz. I po drugie, najważniejsze, ubrania muszą być dobrze dopasowane do twojej figury, urody. Tylko wtedy będziesz się w nich dobrze czuła i unikniesz sytuacji, że coś, co miało stanowić bazę twoich stylizacji, zostanie po kilku dniach od zakupu rzucone w kąt szafy i zapomniane. Wprowadzenie tych dwóch zasad w życie wcale nie będzie takie proste, dlatego szybko przejdź do naszych kolejnych wskazówek.

przeczytaj także:  Jak się nie ubierać? Błędy modowe, które najczęściej popełniamy

Odzieżowy minimalizm w praktyce

Idea capsule wardrobe zakłada zakupowy minimalizm, dlatego ostatnią rzeczą, jaką teraz powinnaś zrobić, to wybrać się na zakupy. Zacznij od przeglądu swojej szafy, zobacz, które z ubrań odpowiadają twojej koncepcji i jednocześnie są na tyle uniwersalne, że można je połączyć z wieloma innymi ciuchami. Podczas takiej selekcji zwróć uwagę na to, w jakich krojach i kolorach dobrze wyglądasz, w czym tak naprawdę lubisz chodzić.

A co zrobić z ubraniami, które nie przeszły selekcji? Wizyta na śmietniku to ostateczność. Postaraj się je wykorzystać – przerobić lub oddać komuś. Pozbędziesz się wtedy niepotrzebnych rzeczy, jednocześnie pozostając w zgodzie z zasadą zero waste.

Na podstawie tego, co już udało ci się stworzyć, zrób listę kolorów bazowych i uzupełniających, pasujących do twojej urody. Spisz, czego ci brakuje, jakie fasony jednocześnie są wygodne i podkreślają atuty twojej sylwetki. I z taką rozpiską wybierz się na zakupy po to, co jest ci potrzebne do uzupełniania twojej nowej szafy kapsułowej. Wizytę w sklepie potraktuj jak test. Musisz uważać, aby kupować tylko to, co znajduje się na liście, unikać pokus – to właśnie takie spontaniczne decyzje często powodują, że wyrzucasz pieniądze na coś, co tak naprawdę wcale ci się nie podoba.

przeczytaj także:  Stylowy prezent dla kobiety to nie tylko stylowe ubrania, co jeszcze?

Oprócz tego wybieraj ubrania lepszej jakości, nawet jeśli wiąże się to z ich wyższą ceną. Takie zakupy szybko się zwrócą, bo mniej, często znaczy więcej. A jeśli nie masz zbyt dużego budżetu, to wybierz się na łowy do second handów. Determinacja i cierpliwość na pewno zaprocentują i dzięki temu znajdziesz ubrania z dobrych gatunkowo materiałów w o wiele niższej cenie.

  1. kw. 14.2022 / 10:27 am / Odpowiedz

    Ja stosuję się do takich zasad i jestem bardzo zadowolona. Nie mam problemów z ułożeniem stylizacji. Czego bym ze sobą nie zestawiła — zawsze pasuje. Tylko ja po prostu nie lubię kolorowych ubrań i źle się w nich czuję.

  2. kw. 15.2022 / 7:23 am / Odpowiedz

    Ja uważam, że mam za dużo ubrań i właśnie zastanawiałam się nad capsule wardrobe, żeby nie mieć tego wszystkiego aż tyle. Przytłacza mnie, że z szafy się wysypuje, a ja noszę w kółko to samo, a reszta leży